A.N.I.A.R. - “Numai impreuna vom reusi !”

Asociatia Nationala a Instructorilor Auto din Romania. Str.Horia Macelariu, Nr.23-25, Sector 1, Bucuresti, Tel : 0722.748.647; Fax: 0318.155.806; E-mail: dmarciulescu50@yahoo.com

Cartitele mafiei transportatorilor

Distribuiţi
    Kramer

Puncte : 144
    Data de inscriere : 11/03/2010

Cartitele mafiei transportatorilor

Mesaj  Kramer la data de Lun Mai 10, 2010 11:03 am

• Mafia transportatorilor are doua capuse la Iasi • Cristian Foia si Alexandru Peicea, care au ocupat pe rand functia de director al ARR Iasi, au fost suspendati din functie din motive disciplinare • Cei doi sefi sunt acuzati ca au furnizat informatii confidentiale cu privire la controalele demarate in trafic, fiind depistate si alte nereguli • "Stiu ca este vorba de o cercetare disciplinara, dar nu cunosc mai multe amanunte. Este o chestie legata de anumite informatii, insa asta ramane de vazut. Eu nu am nici o legatura si nu cred ca este adevarat", a spus Alexandru Peicea

Sefii de la Autoritatea Rutiera Romana, complici in afaceri murdare. Lovitura naucitoare pentru sefii Autoritatii Rutiere Romane (ARR) Iasi. Cei doi sefi care s-au succedat in ultimele luni la carma institutiei au fost suspendati din functie din motive disciplinare. Asupra activitatii celor doi sefi planau suspiciuni de coruptie, cei doi fiind acuzati ca au furnizat informatii confidentiale cu privire la controalele demarate in trafic. Sefii de la ARR sunt mana in mana cu mafia transportatorilor care face legea in judet. Cristian Foia, fost sef al ARR Iasi, a facut rocada cu omologul sau din Giurgiu, Alexandru Peicea, iar la sfarsitul saptamanii ambii au fost suspendati din functie. Ultimele controale facute la sediu si in trafic au scos la suprafata aspecte cu totul nebanuite. Cercetarile au aratat ca mafia transportatorilor a avut doua capuse la ARR, in persoana celor doi sefi. Asa se face ca cei care erau in neregula fie ocoleau controlul, fie nu mai plecau cu masina, inspectorii fiind banuiti a fi complici ai mafiei operatorilor de transport. Lantul de nereguli depistat la ARR s-a lasat cu suspendarea din functie a celor doi sefi. Cristian Foia si omologul sau au fost suspendati din functie ca urmare a cercetarii disciplinare. "A venit o comunicare in scris, iar eu mi-am facut bagajul si am plecat. Decizia va veni probabil in doua zile si atunci va voi spune mai multe. Nu stiu de ce am fost suspendat", s-a aparat Alexandru Peicea, fostul sef al ARR Iasi. Intrebat de motivul pentru care este cercetat disciplinar, fostul sef de la Giurgiu s-a rezumat doar sa sustina ca "ramane de vazut". "Stiu ca este vorba de o cercetare disciplinara, dar nu cunosc mai multe amanunte. Este o chestie legata de anumite informatii, insa asta ramane de vazut. Eu nu am nici o legatura si nu cred ca este adevarat", a completat Peicea. Reporterii BZI au incercat in repetate randuri sa ia legatura cu directorul iesean al ARR, Cristian Foia, insa acesta nu a putut fi contactat.

Sef nou

Cristian Foia, fostul sef al ARR Iasi, a fost schimbat din functie la inceputul lunii martie. In locul lui, pe postul de conducere a fost numit Alexandru Peicea, angajat al ARR Giurgiu. Doua luni mai tarziu, si acesta avea sa fie schimbat din functie. Activitatea agentiei ARR Iasi, aflata sub comanda lui Cristian Foia, era sub lupa superiorilor de la Bucuresti, avand in vedere numeroasele sesizari facute pe adresa institutiei. Foia a fost numit la carma institutiei in anul 2003, iar doi ani mai tarziu a fost demis pentru grave deficiente la locul de munca. Ulterior, acesta si-a recastigat functia in instanta. Baronul ARR a etichetat demiterea sa drept politica si a contestat-o in instanta. In 2007 a revenit la sefia ARR Iasi, sub puterea liberala. Numele lui Foia a fost in centrul unui scandal de proportii, dupa tragedia feroviara de la Scanteia, cand 14 persoane si-au pierdut viata. Cercetarile facute au scos la iveala faptul ca seful ARR nu a efectuat controale in zona. La acea vreme, seful de la ARR s-a spalat pe maini, sustinand ca a respectat prevederile legale din domeniul sau de activitate. Desi autoritatile au descoperit numeroase nereguli care au precedat tragedia de la Scanteia, Cristian Foia a scapat fara sanctiune sau mustrare. La carma institutiei a fost numit Marian Uscatu, consilier grad I in cadrul ARR Iasi.

sursa, http://www.bzi.ro/cartitele-mafiei-transportatorilor-169244
    Kramer

Puncte : 144
    Data de inscriere : 11/03/2010

Re: Cartitele mafiei transportatorilor

Mesaj  Kramer la data de Joi Mai 13, 2010 1:56 pm

http://ziarero.realitatea.net/1271747608-Iasi_Sefi_cazati_la_hotel_ca_sa-si_dea_demisia

http://www.iasiplus.ro/news/5/24018/Fostul+sef+al+ARR+se+judeca+cu+superiorii+sai.html

Acum este: Mier Sept 20, 2017 6:14 pm