A.N.I.A.R. - “Numai impreuna vom reusi !”

Asociatia Nationala a Instructorilor Auto din Romania. Str.Horia Macelariu, Nr.23-25, Sector 1, Bucuresti, Tel : 0722.748.647; Fax: 0318.155.806; E-mail: dmarciulescu50@yahoo.com

Comentarii, reactii si articole pe marginea O.M.T.I.1019

Distribuiti

Kramer

Puncte : 144
    Data de inscriere : 11/03/2010

Comentarii, reactii si articole pe marginea O.M.T.I.1019

Mesaj  Kramer la data de Joi Apr 29, 2010 12:13 pm

" ovidiu
    acum 4 luni 3 zile
    Legile in Romania se dau impotriva oamenilor.Cum e posibil ca un instructor care a lucrat pana acum 2 sau 3 ani ca independent pana acum deadata sa nu mai fie bun pt ca asa vrea Ministerul Transporturilor.Nimeni nu se gandeste ca acesti oameni raman someri si au familiicu cate 3 sau 4 membrii .Asta este genocid.Oare asta este dreptul de munca garantat de constitutie?Cum poate o lege sa actioneze retroactiv?acum 2 sau 3 ani cand am devenit independent nu trebuia vechime de 3 ani intr o scoala si la 8 ore/zi.Normal aceasta lege trebuie sa actioneze asupra celor care urmeaza sa devina independenti nu a celor care sunt deja si sunt inregistrati la Registrul Comertului si platesc impozite.Inca ceva ca instructor independent nu rezisti daca nu ati faci treaba foarte bine pt ca reclama se face de la elev la elev.Daca nu ai rezultate te autoexcluzi din sistem pt ca nu mai ai clienti .Sunt instructori cu vechime angajati la scolile de soferi care daca ar opta pt independent ar murii de foame pt ca nu-l cauta nimeni.Asa ca acesta lege trebuie sa se aplice retroactiv,lasa-ti ca piata sa cearna instructorii auto independenti pt ca sa stiti ca nu e o meserie usoara si implica multa responsabilitate.
    eu
    acum 5 luni 29 zile
    impun ei cati elevi sa ai pe an, pai atunci sa-mi garanteze ca din 1milion de tineri care implinesc 18 ani in fiecare an minim 50 pot fi pregatiti, niste imbecili care nu se gandesc decat ce combinatii si cui sa le dea pentru a face ei punga mare, cu lingai in toate pozitiile si cu un presedinte ce se vrea si el un berlusconi dar nu isi da seama ca singura asemanare cu italianul ce chelia, cred ca nici sexul nu este acelasi
    doddo
    acum 5 luni 29 zile
    prostii astia care dorm pe banii nostrii ar trebui sa dea o lege care sa spuna ca pentru a fi parlamentar iti trebuie minim 20 de prezente ACTIVE in parlament, si minim 10 propuneri legislative pe luna, sa vedem atunci pe cine si de ce platim, si totodata ar trebui sa se gandeasca ca o parte din salariile alea pe care le iau ca sa doarma pe ei si sa se gandeasca cum sa mai fure, sunt platite si de instructorul auto care face doar 2 ore pe zi cu elevii ca mai are si alte lucruri de facut, ca nu sta, spre deosebire de ei, pe bani publici
    ilie
    acum 6 luni 2 ore
    ultima birfa din tirg. cica fratele lui Berceanu,adica Mircea care are o scoala de soferi cu 90 |nounzeci] de logane si vrea sa fie ''mogul;; asa ca legea este pentru cei cu ;;pile;;nu pentru asinii tari. apropo- nu cunva fratele este seful sindicatului instructorilor independenti din ro.,adica cel care trebuie sa apere interesul acestor cotizanti sau scoala e a sindicatului si masinile ale cotizantilor.?
    Tibi
    acum 6 luni 19 ore
    Am luat permisul de conducere din prima, Cataline!
    catalin
    acum 6 luni 1 zi
    cel cu 10 ani vechime la volan,ai uitaqt cum e sa cursant,adica elev. ai devenit ''sofer'',un misogin care nu stie acum LEGEA-in zona auto scoala se circula cu ATENTIE. tot un instructor te-a invatat sa circuli 300 km/zi si acum uiti ce catastrofe faceai pe traseu sau de cite ori ai dat pina ai obtinut permisul. ai sa fim seriosi ,aici este vorba de piinea unui instr, 3-4pers care le are sub intretinere x cu sute de instr.din toata tara.conform constitutiei dreptul la munca nu poate fi ingradit art.41 {1]
    cornel
    acum 6 luni 1 zi
    sa va fie rushine la patronate,ce credeti ca o sa iasa mai buni elevii de pe mainile angajatilor?va inselati,shi asta o stie toata lumea,ca un intructor care are propia lu mashina shi mai e shi independent,isi da mai mult interes sa i-a examenul,in fine sa invete cat mai multe ale conducerii unui autovehicul,decat un instructor angajat..........spun corect??????????????????????
    geo
    acum 6 luni 1 zi
    credei ca o sa dureze mult legea asta?domnilor de la MINISTERUL TRANSPORTURILOR?nu e corect shi just din partea dumneavoastra sa luati dreptul la munca instructorilor (fosti independenti)care nu indeplinesc practic vechile legi,caci dragii mei colegi,va spun ca sincer pt.ca asha cred..cuiva din minister,intr-o seara s-a uitat in vechile legi de prin 1979,shi cea zis la ce sa-si mai bata capul sa schimbe in ceva mai bun.....cred ca sistemul asta e cel mai bun,adica ne-am intors la comunism,mai pe romaneste domnii vor sa devenim slugile scolilor,patronatelor....................
    parerea mea fratilor este ca trebuie sa nu stam cu mainile in san,haideti sa ieshim in strada shi in numar cat mai mare .pt ca prin noi shi cu ajutorul nostru au trait scolile,shi chiar statul...scz pt atata vorbarie,atat am avut de spus.
    Tibi
    acum 6 luni 1 zi
    Am permis auto si conduc din 1997. Uneori fac si 300 km pe zi.
    Intalnesc aproape zilnic in trafic masini SCOALA a caror elevi si instructori nu tin cont de unele reguli de circulatie, si anume, cel mai des intalnit caz, nu se semnalizeaza la schimbarea directiei de mers, se opreste pe trecerea de pietoni sau in intersectie (adica stationeaza...), nu acorda prioritate in trafic, circula pe banda a 2-a cu 20 km la ora si incurca traficul.
    Odata am coborat din masina si am vrut sa vb cu instructorul de ce nu s-a semnalizat si asigurat la schimbarea directiei de mers (circula in fata mea) si am fost scuipat.

Parerea mea e ca unii instructori auto trebuie inlocuiti... Acum nu ma mai mir de ce intalnesc soferi care haba rnu au sa respecte legea: asa au fost invatati de profesorii lor, instructorii!!!
    Fane
    acum 6 luni 1 zi
    ba prostule daca al pui pe istructor sa lucre 8 ore pe zi si ala in opta ora ii obosit si nu mai poate si elevu de pe volan greseste si face accident si moare o nevinovat esti vinovat de ucidere ala prost care ai idea cu legea asta. cum mai ma fac acuma istructor

acum 6 luni 1 zi
    ne apucam de dat in cap mai oameni buni
    catalin
    acum 6 luni 1 zi
    oare o lege poate abroga actele legale aprobate de alta lege anterioara? ex.valabilitatea diplomelor de bac.la 3 materi nu mai sunt valabile fata de cele obtinute la 7 materi.multumim celor care doresc monopolul scolilor de soferi.
    chircanu
    acum 6 luni 1 zi
    Sunt instructor auto si am cateva intrebari pt cei care au dat acest ordin: noi de ce sa nu mai functionam,pe cine deranjam,tot oameni ai acestei tari suntem,vrem sa muncim cinstit,de ce nu ne este dat voie?nu este vina noastra ca atunci cand am contituit PFA-ul nu ni s-a cerut sa facem dovada celor 2(sau acum 3 ani vechime)este greaseala statului si acum trebuie sa o suporte(si sa ne suporte)Daca noi am funtionat ilegal dupa cum se spune atunci si cursantii pregatiti de noi au obtinut permisul de conducere ilegal si ar trebui permisele anulate(daca tot se aplica legea retroactiv)Va multumesc si va doresc o zi buna
    nik
    acum 6 luni 2 zile
    cu ce este mai bun un instructor angajat la o scoala de soferi fata de mine care am ceva ani in aceasta meserie
    nik
    acum 6 luni 2 zile
    sunt tampiti oamenii astia care fac asemenea legii sunt grupuri de interese pentru a desfinta concurenta
    Romania
    acum 6 luni 2 zile
    normal ... numai la noi se poate asa ceva. Sa fi obligat sa muncesti la patron si sa fi obligat sa muncesti la program de 8 ore.
    bwm
    acum 6 luni 2 zile
    asa sprijinesc domnii guvernanti economia? "

sursa, http://stirileprotv.ro/stiri/social/instructorii-auto-independenti-trasi-pe-dreapta.html

http://stiri.rol.ro/---Instructorii-auto-independenti-reclama-quot-cartelul-quot-scolilor-de-soferi---578432.html

http://www.zi-de-zi.ro/detalii-articol/article/574cd4cac2/51598.html

Acum este: Mier Feb 22, 2017 5:08 pm