A.N.I.A.R. - “Numai impreuna vom reusi !”

Asociatia Nationala a Instructorilor Auto din Romania. Str.Horia Macelariu, Nr.23-25, Sector 1, Bucuresti, Tel : 0722.748.647; Fax: 0318.155.806; E-mail: dmarciulescu50@yahoo.com

CONFRUNTAREA dintre Marciulescu, Hagiu si Cascaval, de la emisiunea INCOMOD

Distribuiţi
    Admin
    Admin

Puncte : 284
    Data de inscriere : 07/03/2010
    Varsta : 66
    Localizare : Bucuresti

CONFRUNTAREA dintre Marciulescu, Hagiu si Cascaval, de la emisiunea INCOMOD

Mesaj  Admin la data de Mier Apr 21, 2010 7:51 am

Stimati colegi,
    Va postez link-urile de la emisiunea Incomod - Prahova TV de la confruntarea dintre Marciulescu, Hagiu si Cascaval.

Cu stima,
    Dumitru MARCIULESCU
    Presedinte ANIAR

http://blip.tv/file/3440257 partea I
    http://blip.tv/file/3440302 Partea II
    Kramer

Puncte : 144
    Data de inscriere : 11/03/2010

Re: CONFRUNTAREA dintre Marciulescu, Hagiu si Cascaval, de la emisiunea INCOMOD

Mesaj  Kramer la data de Mier Apr 21, 2010 10:01 am

Stimati domni am vazut aceste inregistrari si am o serie de intrebari catre cei implicati direct sau indirect in megaafacerea 1019, spun megaafacere pentru ca nu sunt norme, ele vizeaza cu totul si cu totul altceva. Daca voiau sa combata pirateria cum sustinea domnul Cascaval sunt metode mult mai simple si eficiente de a combate acest fenomen degeaba sunteti profesor daca nu stiti sa faceti o evaluare sau niste calcule simple "domnule profesor". In urma acestei tampenii au cazut victime oameni cinstiti care si-au platit taxele la zi, onesti fiind si-au vazut de treaba lor implicandu-se serios in aceasta activitate asa cum s-au priceput ei mai bine. L-as intreba pe domnul Cascaval ce instructor a avut? Avea 12 clase ? Sau Facultate ? Ei bine, eu va vorbesc de la nivelul de 12 clase sunt instructor in urma unui curs care s-a facut din pacate asa cum trebuia si nu am lipsit nici macar o zi. Si acum intrebarile :
    1. Domnule Cascaval si ceilalti care ati semnat aberatia 1019 ce vina am eu ca la vremea cand am vrut sa lucrez ca independent legile statului impuneau 2 ani vechime lucrati in cadrul unei scoli fara a se pomeni nimic de sintagma "cu norma intreaga"?
    2. Domnilor ............ ce vina am eu ca in momentul in care mi-au iesit actele de la primarie si m-am dus la A.R.R. acestia mi-au spus ca nu mai trebuie autorizatie de la ei?( cred ca v-ati dat seama de perioada , e vorba de 2006-2009).
    3. De unde stiti dumneavoastra sau cum puteti demonstra ca eu nu mi-am platit taxele si impozitele, ca nu am taiat chitanta la fiecare elev in parte pe care l-am pregatit. Daca va arat documentele din care reiese acest lucru ma autorizati ? Eu nu cred, asta dovedind cele spuse de mine dar si de altii, se vrea sa dispara instructorul independent, neputand sa faceti acest lucru ati impus reguli nu tocmai ortodoxe pentru functionarea acestora.
    4. Domnule Cascaval ati vazut cum arata si functioneaza o masina a scolii si cum arata si functioneaza cea a unui instructor independent ? Cred ca nu e cazul sa mai reamintesc .
    5. Ce se intampla cu perioada lucrata intre 2006-2009, cu elevii care au obtinut permisul sub semnatura mea ? Daca eu nu am existat pentru dumneavoastra ca instructor si nu recunoasteti activitatea mea le anulati permisele ?
    6. Ceva ce pute urat tare de tot, cum puteti sa sustineti ca instructorii pirati, fara atestat si fara caseta au pregatit cursanti ? Nu cumva aveau nevoie de ajutorul unei scoli ? Cati instructori independenti au depus dosarele la politie ? Eu nu cunosc nici un caz poate ne scrieti dumneavoastra ?
    7. Cu ce e mai bun un instructor angajat, cum sustineti dumneavoastra, la o scoala decat unul independent ? Cine e corect si cinstit lucreaza sub orice forma dar nu asupriti asa cum se doreste.
    Cred ca nu mai e nevoie de nici un comentariu la adresa celorlalti pentru ca totul se vede clar acest domeniu a fost cuprins de un flagel al intereselor ajungand sa fie controlat de un numar redus de persoane. E rusinos in loc sa fie o preocupare pentru siguranta circulatiei, de fapt fiecare e preocupat ca nu cumva celalalt sa fure mai mult decat el.
    Daca cititi aceste randuri va rog macar sa va ganditi daca nu aveti curajul sa raspundeti.
    8. Ca mai peste tot "nu exista padure fara uscaturi", acestea se curata, dar dumneavoastra domnilor ati taiat toata padurea. Erau vreo suta, doua si voi ati nimicit vreo mie, doua mii printre care si instructori foarte buni si apreciati.......Deci v-ati atins scopul, considerati ca pregatirea celor ce doresc permis s-a mai imbunatatit "legand instructorul autorizat de gardul scolii" ca pe un caine ? S-au adus elemente noi cum ar fi acel soft didactic dar nu in scop inovativ sau material ? cum spunea cineva pe acolo prin emisiune.
    9. Cati elevi ati pregatit domnule Cascaval sau mai bine in ce perioada ati pregatit ultimul elev ? Aveti habar cu ce se mananca ?
    10. Oare nu credeti ca e timpul sa va ganditi si la calitate ?

Imi pare rau ca trebuie sa aduc critici celor care au gandit, au asternut pe hartie si au semnat aceste norme, probabil ca multi s-ar fi asteptat ca aceste norme si modificari ulterioare ale ei sa imbunatateasca activitatea noastra si calitatea pregatirii dar n-a fost sa fie asa, a adus un val de nemultumire din partea celor afectati in adevaratul sens al cuvantului, exceptie facand piratii, o serie de procese care mai de care intinse tipic romaneste, stare de confuzie in randul scolilor si al instructorilor bineinteles, nu se stie cu exactitate ce s-a dorit si unde s-a ajuns, suntem legati la ochi pur si simplu, in schimb unii isi freaca mainile nu stiu pentru cat timp. Ce ma socheaza in schimb e ca nu luam nimic bun de la confratii nostrii din U.E. suferim de sindromul autenticitatii - Made in ROMANIA- , oare nu este nici o tara in lumea aceasta unde acest sistem sa functioneze cat de cat bine si sa ne putem inspira putin din acesta, sa sintetizam ce e bun, eu nu cred. Eu cred ca singurul motiv este ca se doreste aceasta stare pentru ca cineva are de castigat si acel cineva desi nu-i doresc acest lucru, va fi victima propriei lui inconstiente sau incompetente candva, daca nu chiar in propria capcana in care noi ne zbatem si incercam sa ne eliberam cumva, acum." Romania, trezeste-te!"

P.S. Domnul Marciulescu m-a sfatuit sa nu-mi vand masina catre scoala, asa ca.....!
    Kramer

Puncte : 144
    Data de inscriere : 11/03/2010

Mesaj  Kramer la data de Mier Apr 21, 2010 11:08 am

http://www.incomodph.ro/emisiunea-incomod/307-instructorii-auto-pfa-versus-colile-auto.html

Continut sponsorizat

Mesaj  Continut sponsorizat

Acum este: Sam Sept 23, 2017 8:04 pm