A.N.I.A.R. - “Numai impreuna vom reusi !”

Asociatia Nationala a Instructorilor Auto din Romania. Str.Horia Macelariu, Nr.23-25, Sector 1, Bucuresti, Tel : 0722.748.647; Fax: 0318.155.806; E-mail: dmarciulescu50@yahoo.com

DECIZIE DE IMPUNERE - C.A.S.

Distribuiti
    Kramer

Puncte : 144
    Data de inscriere : 11/03/2010

DECIZIE DE IMPUNERE - C.A.S.

Mesaj  Kramer la data de Lun Noi 21, 2011 1:31 pm

Din cate vad nu s-a mai scris, mai nimic, in ultima vreme pe aici pe forum, bineinteles ca nu inseamna ca toate sunt chiar asa cum ne-am fi dorit, la unii le merge din plin... , la altii mai putin,...eu nu am sa ma plang dar nici nu am sa ma laud desi azi dimineata am avut deosebita placere sa gasesc in cutia postala un AVIZ POSTAL prin care eram instiintat ca am primit o recomandata. Putin surprins pentru simplu fapt ca nu prea am de la cine sa primesc asa ceva dar si curios din fire m-am deplasat la oficiul postal de care apartin pentru a ridica plicul cu pricina. Cand am vazut de la cine era nu mi-a dat de gandit ce avea sa urmeze in urma deschiderii acestuia. Am avut un soc, si as putea sa jur ca nu sunt singurul, ma refer cel putin la cei din breasla noastra, ca am de plata nici mai mult nici mai putin de 1262 lei, din care 657 reprezenta contributia datorata la CAS, 506 dobanzi, si 99 lei penalitati,... asta pentru perioada in care am activat ca P.F.A. din 2007 si pana la data suspendarii activitatii la finele anului 2009, moment in care dupa cum bine stiti cu totii multi dintre noi si-au suspendat activitatea trecand ca angajati la scoli cu procedurile de rigoare.
    Ceea ce ma face sa scriu aceste randuri este pentru a afla de la dumneavoastra cati dintre noi se afla in aceasta situatie si cum ati procedat sau cum vom proceda. As vrea daca nu cer prea mult sa citesc niste pareri vizavi de aceasta megaescrocherie a statului. Eu nu contest faptul ca mi se imputa aceasta suma , am facut sapaturi prin legi si ordonante si am constatat ca sunt bun de plata desi acest subiect s-a mai pus in discutie si cu alte ocazii pe alte forumuri de specialitate si confuzi fiind, vazand ca nu ne trage nimeni de maneca asa cum o face fiecare entitate la care le datoram bani am lasat lucrurile la voia intamplarii si iata ca a venit ziua socotelii . Ce ne facem? Uite de exemplu eu tocmai imi redactez o contestatie , poate reusesc sa scap de penalitai pentru ca tocmai acest lucru face obiectul nemultumirii mele, de ce nu am fost instiintati din timp la o luna, doua, trei, ....Si inca ceva din cate mi-aduc eu aminte in momentul infiintarii P.F.A., daca va mai aduceti aminte, nimeni nu a pomenit nimic de C.A.S. lasand sa se inteleaga ca nu era necesar incheierea vreunui contract cu acestia, in special cei care mai aveau un serviciu cu norma intreaga, pensionari,etc.
    In fine sa vedem ce mai iese si din asta unii vor plati altii nu.....!!!!!!!!!!!
    Kramer

Puncte : 144
    Data de inscriere : 11/03/2010

Re: DECIZIE DE IMPUNERE - C.A.S.

Mesaj  Kramer la data de Joi Noi 24, 2011 3:34 pm

Am intors problema pe toate partile, am vorbit cu mai multi dintre colegii de breasla, unii au primit altii nu aceasta decizie insa ceea ce m-a linistit este ca niciunul dintre cei cu care m-am consultat nu au de gand sa o plateasca, prin urmare am luat si eu o decizie : NU PLATESC ! Sa vad si eu ce o sa mi se intample, voi fi micul infractor presupun, in comparatie cu marii infractori ai tarii aia cu datorii mari la stat care se bucura de aceleasi drepturi ca si mine, asa ca....Insa pentru cei care doresc sa depuna contestatie in ceea ce priveste majorarile impuse in mod nelegal, ca de creanta nu prea aveti cum sa scapati, decat dupa 5 anisori, asta se rezolva, ..........va doresc succes cheers ca de restul se ocupa ei.
    Observ ca traficul este foarte redus pe forum, semn ca nimeni nu mai are probleme si asta e bine, este drept ca nici eu nu m-am omorat in ultima vreme cu vizitele pe aici,insa se pare ca majoritea dintre noi, ma refer la cei afectati de ultimul act normativ, printre care se numara si subsemnatul, s-au consolat si si-au gasit rezolvarea problemei intr-un mod mai mult sau mai putin convenabil.
    Eu va doresc zile bune si sa auzim numai de bine ! santa

IAACMOT

Puncte : 1
    Data de inscriere : 02/04/2012

CAS,pt Kramer

Mesaj  IAACMOT la data de Dum Apr 08, 2012 10:16 am

pale pale pale CAS , asa cum ai subliniat ,este bligatoriu. Daca nu platesti suma v-a ak\junge colosala datorita penalitatilor. In Decembrie 2011, cei care au dorit au putut plati integral datoriile fiind scutiti de acele penalitati. La un momentdat aceste sume se vor executa silit iar cand vei avea nevoie de o adeverinta de la ei in caz de internare-spitalizare-operatii etc. aceasta nu ti se va elibera decat daca platasti integral. In paralel trebuie conform legislatiei in vigoare, sa inchei si un contract cu ITM-ul, altfel lucrezi in ilegalitate ca independent, cu excceptia cazului ca ai fi pensionar militar.
    rec

Puncte : 31
    Data de inscriere : 13/03/2010
    Varsta : 52
    Localizare : Otopeni

Au inceput discutiile despre modificarea legislatiei!

Mesaj  rec la data de Mier Iul 11, 2012 7:00 pm

Noutati pe www.arr.ro incepand din 407.2012! affraid
    Care ne e soarta? Arrow study Shocked Rolling Eyes

Continut sponsorizat

Re: DECIZIE DE IMPUNERE - C.A.S.

Mesaj  Continut sponsorizat

Acum este: Dum Mai 28, 2017 12:19 pm