A.N.I.A.R. - “Numai impreuna vom reusi !”

Asociatia Nationala a Instructorilor Auto din Romania. Str.Horia Macelariu, Nr.23-25, Sector 1, Bucuresti, Tel : 0722.748.647; Fax: 0318.155.806; E-mail: dmarciulescu50@yahoo.com

Decizia nr.5633/15.12.2010 a Inaltii Curti de Casatie si Justitie

Distribuiţi
    Admin
    Admin

Puncte : 284
    Data de inscriere : 07/03/2010
    Varsta : 66
    Localizare : Bucuresti

Decizia nr.5633/15.12.2010 a Inaltii Curti de Casatie si Justitie

Mesaj  Admin la data de Vin Feb 04, 2011 12:10 am

Stimati colegi,
    "Dupa atata frig si ceata iar se arata soarele"(asa canta formatia "Mondial" pe vremuri).
    Vreau sa spun, ca dupa cateva luni de cand nu v-am mai informat nimic si am observat, ca nici altcineva nu s-a obosit sa se sacrifice, in sfarsit m-am hotarit sa va mai zic cate ceva. Cred ca stiti de ce m-am suparat pe voi, daca nu, va reamintesc: v-am rugat sa-mi transmiteti propuneri pentru modificarea OMTI 1019/2009 si nu ati binevoit, cu exceptia a 2-3 colegi adevarati, colegi si prieteni "si la bine si la rau". Exemplu: presedintele filialei ANIAR Constanta, d-l ing. Budu Vasile, care a venit la Bucuresti si a participat activ la dezbateri de vre-o 5-6 ori, nu ca voi care stati cu "ciocul" in zapada precum strutul in "nisip".
    Ce asteptati numai voi stiti, sa va rezolve altii problemele daca se poate si voi sa "beneficiati" dupa munca lor. In timp ce voi "dormiti" altii se organizeaza, se intalnesc pe la Brasov, in timp ce noi ne dezbinam in loc sa strangem randurile, sa ne unim fortele........
    Iesiti din "barlog", ca dupa "fe-marte" vine primavara.
    In toata aceasta perioada de liniste totala pe "forumuri" s-au petrecut foarte multe.
    Cam tot de atunci, ne-am tot intalnit la MTI in "grupuri de lucru sau subcomisii tehnice de specialitate in cadrul Comisiei de dialog social" pe OMTI 1019/2009 si altele.
    Cu proiectul de modificare si completare a OMTI 1019 suntem in faza aproape finala cu foarte multe modificari, "mai bune sau mai rele" pentru unii sau pentru altii.
    Dar ca sa nu va plictisesc cu subiectul acesta, ca am vazut ca nu va intereseaza din moment ce nu ati trimis propuneri sau cel putin sa dati un telefon sa intrebati in ce stadiu s-a ajuns, as dori sa va dau o veste buna, in special pentru patronii de scoli si nu numai, nu pentru cei care sunt in tabara celor care au introdus in OMTI 1019 "obligativitarea angajarii cu norma intreaga a minim 2 instructori si un profesor de legislatie rutiera".
    Colegii nostrii de la 3 scoli de soferi din Resita, dupa cum ati citit aici pe forum au obtinut la Curtea de Apel Timisoara de aproape un an anularea expresiei "cu norma intreaga", la care MTI a facut recurs.
    In 15.12.2010 s-a judecat recursul la Inalta Curte de Casatie si Justitie, unde recursul MTI a fost respins ca nefondat.
    De atunci si pana in prezent am facut presiuni la MTI pentru punerea in aplicare a Deciziei I.C.C.J. si acum in sfarsit MTI a inteles si a intrat in legalitate, astfel, ca Directia juridica a MTI a transmis ARR dispozitia de punere in aplicare, iar ARR a transmis catre agentiile teritoriale "circulara" in acest sens.
    Bineinteles, sa su va asteptati sa va informeze agentiile judetene, ca o sa ateptati mult si bine.
    Astept comentarii, intrebari, dar sa nu va inghesuiti prea tare.
    Cu stima.
    Dumitru MARCIULESCU
    Presedinte ANIAR

Mai jos va postez link-ul care va intereseaza, cred:

http://www.scj.ro/dosare.asp?view=detalii&id=5900000000042749
    Admin
    Admin

Re: Decizia nr.5633/15.12.2010 a Inaltii Curti de Casatie si Justitie

Mesaj  Admin la data de Vin Feb 04, 2011 12:31 am

Nr.73/03.02.2011

Catre, MINISTERUL TRANSPORTURILOR SI INFRASTRUCTURII ,
    Doamnei ministru, Anca Daniela BOAGIU

Asociatia Nationala a Instructorilor Auto – A.N.I.A.R., membra a Confederatiei Uniunea Nationala a Patronatului Roman – U.N.P.R., care este membra in Comisia de Dialog Social a M.T.I., va transmite atasat:
    - Hotararea Curtii de Apel Timisoara, Sectia contencios administrativ si fiscal in Dosarul nr.29/59/2010 – 06.01.2010 din Sentinta Civila nr.170 in sedinta publica din 23 martie 2010, care anuleaza partial art. 6 alin. 4 lit. a din Anexa nr. 2 (Normele privind autorizarea scolilor de conducatori auto) la O.M.T.I. nr.1019 din 2 octombrie 2009 pentru aprobarea Metodologiei privind atestarea instructorilor de pregatire practica si a profesorilor de legislatie rutiera, a Normelor privind autorizarea scolilor de conducatori auto, a Metodologiei privind autorizarea instructorilor de pregatire practica, a Programei de scolarizare si a Metodologiei de organizare si desfasurare a cursurilor de pregatire teoretica si practica in vederea obtinerii prmisului de conducere, respectiv anuleaza expresia “cu norma intreaga” din propozitia “are angajati, cu norma intreaga, minim 2 instructori auto, si un profesor de legislatie rutiera atestat”.
    - Certificatul nr.29/59/2010 din 11.01.2011, prin care se certifica ca, prin Decizia nr. 5633 din sedinta din data de 15.12.2010 Inalta Curte de Casatie si Justitie, Sectia de contencios administrativ si fiscal – a pronuntat Decizia de respingere a recursului declarat de M.T.I. impotriva sentintei nr.170 din 23.03.2010 a Curtii de Apel Timisoara, Sectia de contencios administrativ si fiscal, ca nefondat. Irevocabila. Pronuntata in sedinta publica la 15.12.2010.
    Va rugam, sa transmiteti Directiei Generale Juridice si Resurse Umane, Directiei de Transport Rutier si Autoritatii Rutiere Romane – ARR, sa puna in aplicare deindata dispozitiile Deciziilor celor doua institutii de justitie.
    De asemenea, sa se aiba in vedere ca expresia “cu norma intreaga” sa nu se mai regaseasca in continutul OMTI nr.1019/2009, al carui proiect de modificare si completare se afla de doua luni pe masa Grupului de lucru constituit prin OMTI nr. 954/2010, in vederea stabilirii si initierii unor masuri legislative privind reglementarea domeniului transporturilor rutiere, iar apoi va fi dezbatut in Comisia de Dialog Social.
    Cu stima,
    Dumitru MARCIULESCU
    Presedinte ANIAR
    Kramer

Puncte : 144
    Data de inscriere : 11/03/2010

Mesaj  Kramer la data de Vin Feb 04, 2011 9:37 am

Pai daca inteleg eu bine disparitia sintagmei 'cu norma intreaga' va da posibilitatea si celor care au lucrat cu fractiune sau jumatate de norma pe la scoli sa se autorizeze. Insa e cam greu de crezut ca acestia vor fi de acord sa puna in aplicare aceasta dispozitie. Daca e asa nu stiu ce sa mai zic , e bine, e rau, unii s-au lasat de aceasta preocupare, altii au ales calea afilierii cu autoturismul la scoli ....sa vedem ce o mai fi. lol!
    Admin
    Admin

Mesaj  Admin la data de Vin Feb 04, 2011 2:14 pm

Domnule Kramer,
    Va rog sa cititi cu atentie adresa ANIAR catre MTI, d-nei ministru Anca Daniela Boagiu, unde este mentionat foarte clar art. 6 alin. 4 lit. a) din Anexa 2 (Normele privind autorizarea scolilor de conducatori auto), care se refera la obligativitatea scolii de avea angajati "cu norma intreaga" minim 2 instructori si minim un profesor de legislatie rutiera.
    Acestea fiind conditii de autorizare a scolilor, deci nu faceti confuzie cu Anexa 3 privind autorizarea instructorilor de pregatire practica, art.4, lit. g)
    Din pacate aceasta prevedere este inca valabila, deoarece dupa ce colegii de la Ploiesti obtinuse la Curtea de Apel suspendarea expresiei "cu norma intreaga", aceasta a fost anulata de OG 34/13.04.2010.
    Este adevarat, ca ANIAR a solicitat in partea de jos a adresei, sa fie "eliminata" expresia "cu norma intreaga" din tot continutul OMTI 1019, cu ocazia modificarilor si completarilor, al carui proiect il dezbatem de 2-3 luni, insa stati linistit, nu va faceti griji, nu va agitati prea tare, ca chiar vor tine cont de propunerile noastre in totalitate. Noi ne-am facut datoria si am solicitat, nu ca altii "inexistenti". Ce vom obtine, vom vedea.
    Imi place, ca asteptati "sa pice para......". cand va exprimati: "sa vedem ce o mai fi"
    Poate doriti sa stiti cu adevarat, ce va fi ?
    In ultimul timp, numai vesti bune ati vazut.....
    - OMTI 1019/2009;
    - soft obligatoriu pentru scolile de soferi, de zeci de milioane;
    - case de marcat si cititoare de card, pentru operatorii de transport;
    - anvelope de iarna, obligatorii de la 01.11.2011 si
    - ultima "bomba" o vor afla cei care vor merge la Brasov la simpozionul organizat de Cascaval, stiti care va fi ?
    - montarea pe masinile de scoala a echipamentelor de monitorizare(video si inregistrare}, atat la examen cat si la pregatirea practica.
    Aceste propuneri sunt sustinute de DRPCIV si ARR, precum si de "patonate"(Stefanescu, Cascaval....)
    Asteptati, nu faceti nimic, nu va implicati, ca vin vremuri "bune".
    Oare, ce costuri implica un echipament de monitorizare ?
    Cine isi va permite aceasta investitie ?
    Si nu e totul, se vor mai gandi si la altele "afaceristii".
    Asadar, ati fost superficial in citirea celor postate de mine si va rog pe viitor sa nu va mai grabiti, ca viata este lunga.
    Va doresc, o zi calduroasa !

Continut sponsorizat

Mesaj  Continut sponsorizat

Acum este: Sam Iul 22, 2017 2:51 am