A.N.I.A.R. - “Numai impreuna vom reusi !”

Asociatia Nationala a Instructorilor Auto din Romania. Str.Horia Macelariu, Nr.23-25, Sector 1, Bucuresti, Tel : 0722.748.647; Fax: 0318.155.806; E-mail: dmarciulescu50@yahoo.com

REINNOIREA ATESTATULUI DE INSTRUCTOR AUTO SI PROFESOR DE LEGISLATIE

Distribuiti

roxxzzy

Puncte : 16
    Data de inscriere : 10/09/2010

REINNOIREA ATESTATULUI DE INSTRUCTOR AUTO SI PROFESOR DE LEGISLATIE

Mesaj  roxxzzy la data de Dum Dec 12, 2010 6:06 pm

IN ATENTIA COLEGILOR CARE INCEPAND CU LUNA DECEMBRI PARTICIPA LA CURSURI DE REINNOIRE A ATESTATULUI DE INSTRUCTO AUTO SI PROFESOR DE LEGISLATIE!
    ARR a introdus un nou soft de examinare. Acesta contine intrebari foarte grele si care nu pot fi gasite nicaieri. Nu va lasati intimidati si daca va simtiti ndereptatiti de modul de examinare contestati modul de organizare al examenului si modul de evaluare. Acest soft a fost folosit la Cluj unde din 18 cursanti doar unul a promovat, iar in Vaslui toti cursantii au picat.Nici o unitate de pregatire nu are intrebarile care se dau la examen, si nici macar un soft asemanator care sa ne ajute in pregatirea pentru examen.
    NU VA LASATI INTIMIDATI!
    CONTASTATI MODUL AGRESIV IN CARE ARR INCEARCA SA NE ELIMINE!
    DACA VA SIMTITI NEDREPTATITI CONTESTATI EXAMENUL!
    Kramer

Puncte : 144
    Data de inscriere : 11/03/2010

Re: REINNOIREA ATESTATULUI DE INSTRUCTOR AUTO SI PROFESOR DE LEGISLATIE

Mesaj  Kramer la data de Lun Dec 13, 2010 9:54 am

Stimata "roxxzzy" daca in chestionar sunt intrebari care tin de activitatea noastra si nu fac divagatii de la tematica concursului ce scrii in contestatie ? Daca am observat ceva in neregula la chestionarele vechi este ca, la unele intrebari prin acordul subiectului cu predicatul se facea confuzii in deslusirea intrebarii, sau incepea intrebarea cu o negatie ceea ce incurca pe multi dintre noi, in fine sunt curios cam ce intrebari ar putea sa ne puna ca sa ne "incuie". Adevarul ca stim cu totii cam cum se dadeau pana acum aceste examene, nu generalizez dar in mare parte cam asa se intampla si trebuie sa recunosc pentru ca asa este corect, ca printre acestia ma numar si eu. Mi-as dori sa sustin un examen corect pentru a-mi cunoaste potentialul dar si pentru eliminarea celor care nu au nici o legatura cu aceasta meserie, fapt pentru care s-a trecut la aceasta examinare riguroasa din partea autoritatilor, consider ca ei nu doresc sa ne elimine 100% ci numai o parte dintre noi, concurenta..., va dati seama ca nu se poate pune monopol in acest domeniu, in schimb se poate face ca acesta sa devina mai eficient prin anumite metode, printre care se numara si aceasta metoda de examinare fie ca va convine sau nu, asta e...!Peace! study

roxxzzy

Mesaj  roxxzzy la data de Lun Dec 13, 2010 1:44 pm

In luna noiembrie 2010 ARR a publicat le site-ul sau intrebarile care ar fi trebuit sa fie folosite la examen, bineinteles nerezolvate. Am muncit si le-am rezolvat, si cand colo, nimic din ceea ce publicase arr-ul nu mai era valabil. Acele intrebari erau cu un grad de dificultate destul de ridicat. Ceea ce cotest eu este faptul ca nu exista nici un fel de transparenta in toata activitatea ARR-ului. De ce la toate categoriile exista un set de intrebari, o baza didactica cu ajutorul careia cursantul poate sa se pregateasca? Noi suntem cumva mai presus de ceilalti? De ce s-a ales un soft pe care nici profesorii de la scolile specializate in perfectionarea noastra nu le pot rezolva? Nu contest subiectele ci modul in care se fac lucrurile la noi in Romania, pe la spate. Pregatesti niste oameni, le predai si nimic din ceea ce predai tu nu are valoare.

roxxzzy

Mesaj  roxxzzy la data de Lun Dec 13, 2010 1:50 pm

Si inca ceva. Daca prin a da la un examen intrebari de pedagogie, inseamna sa iti verifici cunostintele. Majoritatea intrebarilor sunt de pedagogie. E normal sa stii ce metode didactice sa folosesti, e normal sa stii poate chiar care sunt mijloacele didactice, obiectivele unei lectii, etapele unei lectii si asa mai departe, dar cand ma mai intrebi si care sunt structurile achizitorii, deja ma simt ca fac iar curs de pedagogie la facultate, pe care oricum nu l-am folosit decat sa fac niste planuri de lectii cand aveam inspectii ca profesor. Nu aici se vede valoarea unui instructor. Nu asa.
    Kramer

Mesaj  Kramer la data de Mar Dec 14, 2010 12:32 pm

Daca aveti cumva cateva din intrebarile de la examen puteti sa le postati, desi pedagogia nu se invata din carti, trebuie sa ai har pentru asa ceva, aste ne deosebeste pe noi cei care lucram in acest sistem, felul cum ne facem intelesi de cei pe care ii pregatim, ceea ce se studiaza la cursurile I.F.P.T.R. sunt in principiu, metode si mijloace pentru ca meseria noastra sa nu se faca haotic ci dupa un plan si o tematica adecvata si aplicata pe fiecare punct de lectie , de exemplu.... Cred ca multi dintre noi si-au dat seama ca nu este chiar asa de usor sa te faci inteles indiferent de gradul de pricepere al fiecaruia, insa se incapataneaza sa activeze in continuare in domeniu, nu pentru ca le-ar placea ceea ce fac, ci pentru simplul motiv ca acesta este singurul mod de a castiga o bucata de paine cu riscul de a fi plasati in categoria celor slabi, desi sunt foarte bine pregatiti ei nu pot (nu stiu) sa transmita mai departe invataturile lor. Cu parere de rau trebuie sa afirm ca natura nu ne-a inzestrat pe toti cu aceleasi calitati, fiecare dintre noi isi are vocatia sa intr-un anumit domeniu, nu ne ramane decat sa o descoperim si sa o cizelam pentru a ne fi de folos si a folosi celor din jur, evident contra cost flower.Este un subiect delicat pe care multi dintre noi il ignora, traind cu impresia ca o masina cu dubla comanda, agreata de cei de la R.A.R. un atestat de instructor si un bagaj minim de cunostinte de legislatie rutiera pot face dintr-un individ - INSTRUCTOR AUTO. Nu stiu daca cei ce coordoneaza aceasta activitate si-au pus problema din acest unghi sau au privit-o ca pe oricare activitate conexa a "transporturilor" care aduce profituri, eu sunt de parere si cred ca nu o sa ma contrazica nimeni ca aceasta preocupare isi are gradul de risc specific acestui domeniu. Mai sunt multe de spus dar ma voi opri ...aici pentru a va face loc sa comentati pe marginea acestui subiect, asa cum scriam nu demult ....delicat. Peace!

cristimanolescu

Puncte : 12
    Data de inscriere : 26/11/2010

Mesaj  cristimanolescu la data de Mier Dec 15, 2010 9:22 am

si eu sunt de acord cu tine colegu ca examenul sa fie CORECT si riguros, pentru ca si eu stiu cum se ia examenul pt atestare. Totusi mi se pare corect ca la pedagogie sa avem o Tematica, nu sa fie ceva 'surpriza". La legislatia rutiera nu trebuie sa avem nicio scuza din pacate pt multi dintre noi...

roxxzzy

Mesaj  roxxzzy la data de Mier Dec 15, 2010 11:36 am

La pedagogie Suportul de Curs pe care il ofera scolile de perfectionare nu au nici o treaba cu intrebarile de la examen. Daca aveti bafta sa aveti acasa un curs universitar de pedagogie sau o carte de pedagogie pe care o folosesc profesorii la examenele pentru grade didactice intelegeti si putei raspunde la acele intrebari. Intrebarile de pedagogie nu au nici o treaba cu faptul ca suntem inzestrati sau nu cu harul de a preda.
    Kramer

Mesaj  Kramer la data de Joi Dec 16, 2010 11:23 am

Da, aveti dreptate doamna, cartile de pedagogie ca si cele de conducere preventiva sunt un suport de curs, din cate am observat, pentru ceea ce urmeaza sa se invete, ele fiind dezvoltate in urma cursului propriu zis de catre profesor. Nu am cum sa va contrazic in ceea ce spuneti pentru ca nu m-am confruntat cu aceasta situatie desi o sa-mi vina si mie randul sa trec printr-un nou examen dar nu prea curand, eu mi-am innoit atestatul in primavara si am prins examenul in forma veche stiuta de toti. alien

roxxzzy

Mesaj  roxxzzy la data de Vin Dec 17, 2010 12:16 pm

Asta a fost bafta dumneavoastra. Poate pana cand veti sustine iar examenul se vor mai schimba lucrurile si forurile superioare din Romania vor asigura acea transparenta a activitatii lor. De aceea sunt eu suparata. La noi transparenta informatiilor exista doar pe hartie, iar in realitate toti vor sa te incuie. Asta e problema intregului sistem romanesc de fapt. Vorbim in termeni europeni, dar ii aplicam in mod specific romanesc.
    Admin
    Admin

Puncte : 284
    Data de inscriere : 07/03/2010
    Varsta : 66
    Localizare : Bucuresti

Mesaj  Admin la data de Vin Dec 17, 2010 11:38 pm

Stimata doamna,
    Va rog sa ma contatati personal, la telefon.
    Cu stima,
    D. Marciulescu

Continut sponsorizat

Mesaj  Continut sponsorizat

Acum este: Mier Mar 29, 2017 5:07 pm